Достапни линкови

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт обвинет за корупција


Главниот израелски обвинител ќе поднесе кривична пријава за корупција против поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт, соопштуваат од кабинетот на обвинителот. Со тоа Олмерт станува првиот поранешен израелски премиер кој се соочува со обвиненија за криминал.
Поради наводите за корупција, Ехуд Олмерт си поднесе оставка на функцијата во септември, но остана вршител на должноста премиер се до изборот на Бенјамин Нетанјаху во февруари.

XS
SM
MD
LG