Достапни линкови

Новиот грип се шири 4 пати побрзо од другите вируси


Директорката на Светската здравствена организација Маргарет Чен изјави дека свинскиот грип се шири четири пати побрзо од другите вируси, а 40 отсто од смртните случаи од грипот се кај млади луѓе кои претходно биле во добра здравствена состојба.
Во интервју за францускиот весник Ла Монд, таа вели дека може да поминат месеци пред да се направи вакцина против грипот.
Повеќе од 2180 луѓе умреа од вирусот на свинскиот грип од неговото појавување во април.


XS
SM
MD
LG