Достапни линкови

70 години од почетокот на II Светска војна


Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека поканата да присуствува на церемонијата за одбележување на 70-годишнината од почетоткот на Втората светска војна, на 1 септември во Полска е знак на помирување. Меркел ќе им се придружи на полските и руски челници, но и на другите што во вторник ќе дојдат во Гдањск.
Втората светска војна почна на 1 септември 1939 година, кога нацистичка Германија ја нападна Полска.

XS
SM
MD
LG