Достапни линкови

САД не се откажуваат од базите во Средна Европа


Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама ги демантира наводите дека се откажува од плановите за изградба на антиракетни бази во Полска и Чешка. Портпаролот на Стејт Департментот Филип Кроули го оцени за неточен написот на полскиот весник ,,Газета Виборшча,, додавајќи дека се уште не е завршен прегледот на американската противракетна стратегија. Во написот се наведува дека Вашингтон сакал антиракетните бази планирани за Средна Европа да ги постави во Израел, Турција и на Балканот.
XS
SM
MD
LG