Достапни линкови

Прво заседание на молдавскиот парламент


Денеска ќе се одржи првото заседание на новиот парламентарен состав на Молдавија по изборите на 29 јули. На првата седница се очекуваат дискусии за формирање на влада и за избор на нов претседател на земјата кој ќе го замени Владмир Вороњин кој нема право да се кандидира за трет претседателски мандат.
XS
SM
MD
LG