Достапни линкови

Меркел е за прекин на градењето израелски доселенички населби


Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека брзиот прогрес во запирањето на градбата на израелските доселенички населби е многу важен за продолжување на разговорите за блискоисточниот мировен процес. На заедничка пресконференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, таа рече и дека Иран може да се соочи со нови економски и енергетски санкции, ако не почне да преговара за нивната нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG