Достапни линкови

Кина се противи на посетата на Далај Лама на Тајван


Кина, остро, се противи на посетата на Далај Лама на Тајван, објави државната новинска агенција Ксинхуа, само неколку часа откако тајванскиот претседател му дозволи на тибетанскиот лидер да дојде и да се сретне со жртвите од тајфунот Моракот. Далај Лама е во егзил по неуспешното сепаратистичко востание во Тибет, во 1959 година.
Кина го смета Тајван за дел од сопствената територија, иако се разделија по граѓанската војна од 1949.
XS
SM
MD
LG