Достапни линкови

Стотици во Техеран на погребни церемонии на шиитскиот лидер ал Хаким


Голем број луѓе се собраа денеска во Техеран на погребни цеременонии на влијателниот ирачки шиитски лидер кој почина вчера во главниот град на Иран. Абдул Азиз ал Хаким, кој живееше 20 години во егзил во Иран, беше еден од лидерите на ирачката опозиција на бившиот режим на Садам Хусеин. Неговото тело ќе биде префрлено во неговото родно место Наџаф во Ирак.
XS
SM
MD
LG