Достапни линкови

Средба Медведев- Лукашенко


Рускиот претседател Димитри Медведев и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко на денешната средба ќе се обидат да ги смират неодамнешните тензии, кои настанаа меѓу двете земји. Тие ќе се сретнат во Сочи, два месеца откако Русија ги забрани млечните производи од Белорусија, што според Лукашенко лошо се одрази врз земјоделството на земјата. Односите беа влошени и поради одлуката на Русија да не зема заем од Белорусија.
XS
SM
MD
LG