Достапни линкови

Иранска нобеловка гo осуди процесот за постизборните немири


Иранската нобеловка Ширин Ебади ги осуди судењата на стотина луѓе за постизборните нереди во земјата. Во ексклузивно интервју за Радио Слободна Европа таа оцени дека процесот е пародија на правдата и дека се коси со иранските закони.
Иако дел од обвинетите рекоа дека жалат за грешките, таа рече дека признанијата на зтворениците кои немале право на адвокат се безвредни.
XS
SM
MD
LG