Достапни линкови

Експлозија на бомба во јужен Тајланд


Во експлозија на бомба на југот на Тајланд се ранети 42 луѓе, од кои 7 се тешко повредени, соопштуваат властите. Бомбата експлодирала пред преполн ресторан во градот Наративат. Тајландските власти за поставување на бомбата ги сомничат муслиманските бунтовници.
Повеќе од 3700 луѓе загинаа во трите најјужни тајландски покраини Наративат, Патани и Јала од 2004 година, кога изби бунтот.

XS
SM
MD
LG