Достапни линкови

Албанци и Срби се судриле во Митровица


Во населбата Брѓани во северниот дел на Косовска Митровица дошло до судир меѓу неколкумина албанци и срби по што припадници на ЕУЛЕКС и на косовската полиција употребиле солзавец и шок бомби за смирување на состојбата. Агенциите јавуваат дека до инцидентот дошло откако започнало реновирањето на неколку албански куќи. Србите се незадоволни поради, како што велат, непочитувањето на договорениот број куќи за реновирање.
XS
SM
MD
LG