Достапни линкови

Бернанке повторно шеф на Федералните резерви?


Агенциите јавуваат дека американскиот претседател Барак Обама ќе предложел Бен Бернанке да остане на функцијата шеф на Федералните резерви и во вториот мандат. Обама ова ќе го соопштел денеска од Масачусетс, каде што се наоѓал на годишен одмор. Се додава дека Обама ќе го пофалел Бернанке за неговите напори во справувањето со економскта криза. Бернанке на ова функција беше наименуван од поранешниот претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG