Достапни линкови

Шкотска: Ослободувањето на бомбашот е законско


Шкотскиот министер за правда Кени Мекаскил соопшти дека стои зад одлуката за ослободување поради милосрдие, на човекот што постави бомба во авион на Пан Ам во 1988 година и уби 270 луѓе.
Тој вели дека одлуката е законска, затоа што бомбашот Абдул Басет Ал Меграхи е смртно болен од рак.
„Одлуката не се базира на политичка, дипломатска или економска противуслуга“, рече Мекаскил.


XS
SM
MD
LG