Достапни линкови

Бројноста на војниците во Авганистан под нивото


Американскитев воени команданти во Авганистан му рекле на специјалниот пратеник Рочард Холбрук дека немаат доволно трупи да ја вршат работата, пишува Њујорк Тајмс. Специјалниот пратеник на Претседателот Обама, викендов имал средба со воените команданти кои известиле за извесен прогрес на југот на Авганистан, но и дека бројноста на војниците е под нивото на потребите. Генералот Стенли Мек Кристал работи врз преглед на воената стратегија во Авганистан каде има 57 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG