Достапни линкови

Независна истрага за Локерби


Американскиот сенатор Џо Либерман побара независна истрага за одлуката на Шкотска за ослободување на бомбашот од Локерби изразувајки загриженост дека британските интереси во Либија имале улога во случајот. Абдел Басет ал Мегхри кој го урна Пан Ам над Шкотска, при што загинаа 20 лица претрежно американци, е ослободен од доживотна робија поради тоа што е болен од рак. Неговиот херојски дочек во Триполи предизвика огорчени реакции во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG