Достапни линкови

Судири на иранската армија со курдски бунтовници


Најмалку 26 курдски бунтовници се убиени во Северозападен Иран, соопштуваат тамошните власти. Командантот на иранската елитна единица изјавил дека курдите се убиени во текот на операцијата за чистење на провинциите Азербејџан и Курдистан од контрареволуционерните и терористички групи, како што се припадниците на Партијата за слободен живот во Курдистан. Припадниците на оваа партија се поврзани со работничката партија на Курдите која е активна во Турција. Тие се обвинети дека извршиле низа оружени напади во подрачја населени со Курди во северозападен Иран.
XS
SM
MD
LG