Достапни линкови

Кина пушти од притвор активист за човекови права


Кина го пушти од притвор водечкиот активист за човекови права Ксу Жи Јонг. Тој, сепак, се соочува со судски процес, на кој ќе му се суди за избегнување на плаќање данок. Наводно, правната фирма која тој ја основал избегнувала данок.
Жи Јонг беше во притвор повеќе од три недели.
Адвокатите од неговата правна канцеларија, се познати по тоа што ги водат случаите за повреда на човековите права.
XS
SM
MD
LG