Достапни линкови

5 милиони луѓе останаа без вода за пиење


Околу 5 милиони луѓе на северот на Кина остана без вода за пиење, поради сушата, објави агенцијата Синхуа.
Поради недостатокот на вода, загрозени се и околу 4 милиони грла стока, пренесува агенцијата, повикувајќи се на извор од кинеските власти. Сушата уништила и посеви на површина од околу 8 милиони хектари.
XS
SM
MD
LG