Достапни линкови

Нигериска вооружена група го положи оружјето


Командантот на најголемата вооружена група во делтата на Нигер и околу 1000 борци, денеска, им го предадоа оружјето на нигериските власти, прифаќајќи ја амнестијата што им ја понуди претседателот на Нигерија, Умар Јар’адуа.
На почетокот на месецов, властите покранаа и програма за реинтеграција на поранешните борци во обидот да го стабилизираат тој регион, богат со нафта.

XS
SM
MD
LG