Достапни линкови

Кениец победи во маратонот


Кенискиот атлетичар Абел Кируи го освои златниот медал во маратон, на Светското првонство во атлетика во Берлин.
Со резултат од 2 часа, 6 минути и 54 секунди, тој го собори рекордот на светските првенства.
Светскиот рекорд од 2:03:59 го држи Етиопиецот Хајле Гебреселасија.
XS
SM
MD
LG