Достапни линкови

ЕУ: Изборите во Авганистан - генерално добри


Изборите во Авганистан беа, генерално, добри и фер, но поради насилствата и заплашувањата, не беа слободни во некои делови на земјата, оцени шефот на набљудувачката мисија на ЕУ во Авганистан, Филипе Морилон. Тој рече дека, се уште е прерано за детална оценка за завчерашните избори на кои се гласаше за претседател и за провинциски совети.

XS
SM
MD
LG