Достапни линкови

Резултати од изборите во Авганистан по две недели


Авганистанската независна изборна комисија побара од претседателските кандидати Хамид Карзаи и Абдула Абдула да бидат трпеливи и да не изнесуваат преуранети тврдења за нивна победа. Прелиминарните резултати од вчерашните претседателски избори се очекуваат за две недели. Американскиот претседател Барак Обама, НАТО и западните поддржувачи на владата во Кабул им оддадоа признание на авганистанците за успешните избори и покрај страхувањата дека одѕивот би можело да биде низок поради заканите на талибанците.
XS
SM
MD
LG