Достапни линкови

Конзервативци или реформисти во кабинетот на Ахмадинеџад?


Се очекува, иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, денеска, пред парламентот, да го претстави неговиот нов кабинет. Се појавија различни шпекулации за тоа дали иранскиот претседател ќе инсистира на конзервативен кабинет или ќе направи отстапки кон опозицијата. Претходно тој соопшти дека ќе назначи три министерки. Тоа ќе бидат првите жени во министерска фотелја во 30-годишната историја на Исламската република.XS
SM
MD
LG