Достапни линкови

Сеул го одложи ланирањето на вселенската ракета


Јужна Кореја го одложи лансирањето на својата прва ракета во вселената денеска во 10 часот по средно европско време на една минута пред стартот. Корејската ракета, претежно од руско производство, би требало да постави сателитет тежок 100 килограми во орбитата. Претходно, Јужна Кореја за поставување свои сателити користеше ракети од други држави.
XS
SM
MD
LG