Достапни линкови

Три жени во владата на Ахмадинеџат


Денеска се очекува иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат да го објави составот на својата влада во која ке бидат номинирани три жени за министри– што е прв случај во 30 годишната историја на Исламската република. Новиот кабинет треба да биде одобрен од Парламентот – Меџлисот и Ахмадинеџат покрај отпорот на опозицијата по спорните избори, може да се соочи и со противење на конзервативците.
XS
SM
MD
LG