Достапни линкови

Авганистан бара да не се известува за изборно насилство


Авганистанската влада ги повикува локалните и меѓународни медиуми да се воздржат од известување за инцидентите со насилство за време на изборите в четврок. Владата бара целосен прекин на вестите за насилство од 6 часот наутро, па до 20 часот на денот на изборите.
Портпаролот на авганистанската влада вели дека владата е уверена дека Авганистанците ќе излезат на гласање и покрај заканите од Талибанците.
XS
SM
MD
LG