Достапни линкови

Почина Ким Јунг, екс претседател на Јужна Кореа


Поранешниот јужнокорејски претседател Ким Дае Јунг почина на 83 годишна возраст од пневмонија. Тој беше познат по неговата политика на помирување со Северна Кореа. Во 2000 тата година тој за прв пат се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ил, потег што му донесе Нобелова награда за мир.
XS
SM
MD
LG