Достапни линкови

Активист за човекови права обвинет за сообраќајна несреќа


Активистот за човекови права Евгениј Жовис е обвинет за предизвикување сообраќајна несреќа со смртни последици, соопштува портпаролот на казахтанското министерство за внатрешни работи.
Жовис удрил човек, возејќи со автомобилот. Тој тврди дека возел со брзина од 80km/h кога човекот скокнал пред него.
Жовис, веќе две децении, е познат заштитник на човековите права во Казахстан.
XS
SM
MD
LG