Достапни линкови

Демонстранти нападнаа топилница во Кина


Кинеските демонстранти тргнаа на топлиницата, што ја сметаат за одговорна за труењето со олово на стотици деца. Државната новинска агенција Ксинхуа објави дека демонстрантите кршеле камиони и ја срушиле оградата на топилницата Донглинг во северозападната провинција Шанкси. Демонстранитите велат дека повеќе од 600 деца што живеат во близина на топилницата имаат опасно високо ниво на олово во крвта, а околу 150 деца се во болница.
XS
SM
MD
LG