Достапни линкови

64 години од капитулацијата на Јапонија


Јапонскиот премиер Таро Асо, на денешната комеморација по повод капитулацијата на Јапонија во Втората светска војна, изрази длабоко жалење за страдањата особено на азиските народи, што тогаш им ги предизвикала Јапонија.
Тогашниот јапонски цар Хирохито, на 15 август 1945 година, на соработниците им соопштил дека одлучил да го признае поразот во Втората светска војна.
На денешната комеморација во Токио, околу 4800 луѓе им оддадоа почит на настраданите.
XS
SM
MD
LG