Достапни линкови

Инспекција на израелската нуклеарна програма?


Арапските држави вршат притисок врз Европската унија да го натера Израел да ја отвори својата нуклеарна програма за меѓународна инспекција. Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса испратил писмо до шефот на шведската дипломатија Карл Билд во кое бара поддршка за ваквата арапска иницијатива. Иако Израел никогаш официјално не признал дека е нуклеарна сила, сепак во светот се верува дека поседува атомско оружје.
XS
SM
MD
LG