Достапни линкови

Северна Кореја го ослободи јужнокорејскиот работник


Северна Кореја го ослободи јужнокорејскиот работник кого го држеше во притвор повеќе од 4 месеци под обвинение дека зборувал против севернокорејското водство.
Работникот бил вработен во Хјундаи во пограничниот град Каесонг. Неговото ослободување ги намалува тензиите меѓу двете Кореи, кои технички, се уште, се во војна, бидејќи никогаш не потпишаа примирје, по војната од 1950 до 1953 година.

XS
SM
MD
LG