Достапни линкови

Иран бара забрана за напад врз нуклеарни постројки


Иран повика на забрана на напади на нуклеарни капацитети. Оваа понуда ке биде дадена на есенската Конференција, потврдија инрански дипломати, според кои станувало збор за принципи, и нема поврзаност со израелските закани за напад на иранските нуклеарни постројки доколку Техеран не ја запре контроверзната програма за која западните земји тврдат дека има за цел изработка на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG