Достапни линкови

Самоубиства поради лоши услови за работа


Вработените во француската телекомуникациска компанија Франс Телеком денеска протестираат во Безансон, на истокот на земјата, поради самоубиството на нивен колега. Синдикатот тврди дека ова е 20 самоубиство во фирмата за година и половина, а четврто за неполн месец. Тие тврдат дека самоубиствата на вработените се предизвикани од лошото управување со фирмата.
Компанијата вработува 187 илјади луѓе, а државата поседува 26 отсто од акциите.
XS
SM
MD
LG