Достапни линкови

Нобеловката Су Ки ќе се жали на пресудата


Адвокатот на борецот за демократија Аунг Сан Су Ки од Мјанмар најавува дека ќе се жали на пресудата, нејзиниот куќен притвор да биде продложен за уште 18 месеци. Адвокатот Ниан Вин вели дека ќе побара укинување на пресудата.
Продолжувањето на казната на Су Ки предизвика остри реакции од меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG