Достапни линкови

Киев: Москва е агресивна


Украина денеска како агресивно го оцени вчерашното отворено писмо во кое рускиот претседател Дмитри Медведев остро ги критикува, како што е наведено, антируските ставови на Киев. Од кабинетот на украинскиот претседател Виктор Јушченко е соопштено дека руското раководство не се откажало од старите империјалистички комплекси. Медведев објави дека и на неодредено време го одлага наименувањето нов руски амбасадор во Киев.
XS
SM
MD
LG