Достапни линкови

Бан Ки Мун бара ослободување на нобеловката


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун повика на итно и безусловно ослободување на продемократскиот лидер на Мјанмар Аунг Сан Су Кји. Претходно судот во Мајнмар и го продолжи домашниот притвор за уште 18 месеци. Претходно и ЕУ најави дека ќе ги заостри мерките против воениот режим во Мјанмар.
Нобеловката Су Кји е во домашен притвор, 14 од последниве 20 години.
XS
SM
MD
LG