Достапни линкови

Нобеловката од Мјанмар повторно во домашен затвор


Судот во Мјанмар ја прогласи за виновна Аунг Сан Су Киу за кршење на правилата на домашниот затвор поради тоа што еден американец го преплива езерото до нејзината куќа во мај годинава. Таа е вратена во домашен затвор. Првично демократскиот лидер Су Киу беше осудена на 3 години тешка работа, но лидерот на воената хунта Тхан Шве потпиша специјална наредба за 18 месечен домашен затвор за 64 годишната добитничка на Нобеловата награда за мир.
XS
SM
MD
LG