Достапни линкови

Израел го бомбардираше тунелот меѓу Газа и Египет


Израел авионски го бомбардираше тунелот на границата меѓу појасот Газа и Египет. Тоа е прв таков напад по два месеци. Нема информации за жртви, во нападот што се случи рано утрово.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека нападот е одговор на неодамнешното ракетирање од Газа и дека Израел ќе одговори на секое пукање.
Тунелите меѓу Газа и Египет се користа за да се избегне израелската блокада на палестинските територии. Израел смета дека тунелите се користат за пренесување оружје или материјали за приозводство на оружје.
XS
SM
MD
LG