Достапни линкови

Хилари Клинтон во Конго ќе бара прекин на сексуалните напади


Државната секретарка на САД Хилари Клинтон е на посета во Демократска Република Конго. Се очекува таа да изврши притисок за окончување на сексуалните напади на истокот од земјата.
Бројот на силувања и други сексуални злосторства за зголеми во постојаната војна меѓу армијата и бунтовничките групи. Клинтон им рекла на репортерите што патуваат со неа дека ќе бара од конгоанската влада да престане да ги користи жените како оружје.

XS
SM
MD
LG