Достапни линкови

Кина ослободила 1200 Тибетанци


Кина соопшти дека денеска ослободила повеќе од 1200 луѓе, уапсени во немирите во Тибет, минатата година. Сепак, во притвор, остануваат повеќе од 700 луѓе кои се соочуваат со обвиненија за вмешаност во минатомесечните немири во провинцијата Ксинџијанг.
Во минатомесечните етнички судири во Ксинџијанг загинаа 197 луѓе. Кина вели дека ланските немири во Тибет и минатомесечните во Ксинџијанг се поттикнати од надвор.
XS
SM
MD
LG