Достапни линкови

Тајфунот Моракот ја погоди Кина


Најмалку едно дете загина кога куќата се срушила врз него, откако тајфунот Моракот го погоди источниот брег на Кина. Тајфунот, проследен со поројни дождови, уништувал куќи во провинцијата Жејанг. Претходно кинеските власти од источните провинции на земјата евакуираа околу 1 милион луѓе.
Тајфунот претходно го погоди Тајван и ги предизвика најголемите поплави во последниве 50 години.


XS
SM
MD
LG