Достапни линкови

Три години затвор за казахтански новинар


Судот во јужниот казахтански град Тараз го осуди главниот уредник на независниот весник „Алма-Ата инфо“ Рамазан Јесергепов на три години затвор поради откривање државна тајна.
Адвокатот на Јесергепов информира дека судот му забранил на осудениот да се занимава со новинарство две години откако ќе ја отслужи казната.
Државниот Комитет за национална безбедност(КНБ) вели дека Јесаргепов објавил тајни документи што му биле дадени бизнисменот Сулатан Махмадов. Тој, пак, во друг судски процес беше осуден на седум години затвор.
XS
SM
MD
LG