Достапни линкови

Потврдени уште осум заболени од новиот грип


Институтот за јавно здравје, вчера и денеска, потврдил случаи на новиот тип на грип А/Х1Н1 кај уште осум пациенти, со што вкупно се регистрирани 37 инфицирани со вирусот.
Како што информира Министерството за здравство, вчера доцна попладне се потврдени пет нови случаи, а денеска кај три лица. Пациентите биле вратени од летувања од Црна Гора, Бугарија, а еден е странски државјанин од Јапонија.
Во моментов на Клиникатата за инфективни болести се хоспитализирани десет болни.
XS
SM
MD
LG