Достапни линкови

Странци и Иранци вработени во странските амбасади на суд за протестите


Меѓу обвинететите за протестите во Иран има француски државјанин, како и по еден Иранец вработен во британската и во француската амбасада во Техеран.
Британското министерство за надворешни работи вели дека судењето на вработен во нивната амбасада е неприфатливо. Иранските државни медиуми објавија дека Хосеин Расам е обвинет за шпионирање за странски служби.
Франција, претходно, повика на ослободување на професор по француски јазик, уапсен во Техеран под обвинение за шпионажа.

XS
SM
MD
LG