Достапни линкови

Продолжува судењето за протестите во Иран


Иранските медиуми јавуваат дека продолжува судењето на обвинетите за протестите по реизборот на Махмуд Ахмадинеџад за претседател на Иран. Судењето на кое се обвинети околу 100 луѓе, почна на 1 август. Се уште не се знае колкумина од нив, денеска, биле изведени пред судот.
Иранскиот опозициски лидер Мир Хосеин Мусави и поранешниот реформистички претседател Мохамад Катами го осудија процесот.
XS
SM
MD
LG