Достапни линкови

Крај на владеењето на комунистите во Молдавија?


Владејачката Комунистичка партија на Молдавија која го загуби парламентарното мнозинство на изборите во минатиот месец соопшти дека ја разгледува можноста кандидат на опозицијата да го замени претседателот на заминување Владимир Воронин. Четирите опозициони партии кои заедно имаат мнозинство во парламентот водат разговори за можно коалицирање. Ако дојде до договор тоа ќе значи крај на осумгодишното владеење на комунистите во Молдавија.
XS
SM
MD
LG