Достапни линкови

Обама најавува крај на економската криза во САД


Американскиот претседател Брака Обама денеска изјави дека почнува да се гледа крајот на економската криза во Соединетите држави. Тој оцени дека неговиот план од 787 милијарди долари и другите итни мерки го запреле слободниот пад на економијата и ја стопирале невработеноста. Денеска треба да бидат објавени нови податоци за стапката на невработеноста, а аналитичарите очекуваат таа да достигне највисоко ниво во изминативе 26 години, односно скоро 10 насто. Обама, во говорот, одржан во Вирџинија, ја обвини поранешната администрација на Џорџ Буш за кризата.
XS
SM
MD
LG