Достапни линкови

Годишнина од руско- грузиската војна


Грузија и Русија денеска одбележуваат годишнина од руско-грузиската војна. Грузискиот претседател Михаил Саакашвили ќе има обраќање до нацијата, а церемонијата вклучува и едноминутно молчење и комеморација за жртвите од војната. Грузискиот отцепен регион Јужна Осетија, кој беше средиште на конфликтот, исто така ќе го одбележи денот со меморијална процесија, едноминутно молчење и со говор на сепаратистичкиот лидер Едуард Кокоити. На одбележувањето му претходеше недела на зголемени тензии околу Jужна Осетија и обвинувања од двете страни за помали напади и провокации.
XS
SM
MD
LG